Nástupci Přemyslovců

27. srpna 2007 v 16:58 |  Lucemburkové
Zavražděním Václava III. v roce 1306 v Olomouci vymřela dynastie Přemyslovců po meči. K volbě nového krále byl ihned svolán do Prahy všeobecný sněm, který měl rozhodnout výběr kandidáta i způsob volby. K úvahu připadali manžel nejstarší sestry zemřelého krále Jindřich Korutanský a vévoda rakouský Rudolf, syn úřadujícího římského krále Albrechta a sestry zavražděného krále, kněžny z rodu Přemyslovců. Nebyl vybrán nikdo, jelikož se nedohodl římský král s českými stavy, kteří měli též právo volit svého panovníka podle vlastní vůle.
Na druhém sněmu byl pomocí stoupenců krále Albrechta zvolen českým králem jeho syn Rudolf Habsburský, a to s podmínkou, že se ožení s některou přemyslovskou kněžnou. Svobodné byly Eliška a Markéta, byly zde však ještě dvě královny vdovy: Eliška Rejčka Polská, vdova po králi Václavu II., a Viola Těšínská, vdova po králi Václavu III.
Nový král Rudolf I. si vybral za manželku Elišku Rejčku. Již následujícího roku však musel táhnout do boje proti vzpurným městům a ve vojenském táboře u Horažďovic zemřel ve svých 26 letech dne 4.7.1307 na následky úplavice. Zemřel bez dědice. Po bouřlivých i krvavých jednáních mezi přívrženci Jindřicha Korutanského a propagátory Habsburků byl 15.8.1307 zvolen českým králem Jindřich Korutanský, v pořadí 9. český král.
Jindřich Korutanský se po volbě navrátil s královnou Annou do Čech, neboť uprchl po zvolení Rudolfa Habsburského za českého krále. Římský král Albrecht se však nechtěl smířit s porážkou a snažil se prosadit dědičné právo moci pro některého ze svých synů. Dne 1.5.1308 byl úkladně zavražděn ve Švýcarsku.
Od Albrechtovy smrti měl král Jindřich Korutanský zajištěnu klidnou vládu. Nebyl však dobrým panovníkem. Byl slabý, málo energický a průměrného ducha. Jeho vláda nesplnila představy, které si veřejnost s ním spojovala. Neutěšená situace v zemi byla nakonec důvodem jeho sesazení z českého trůnu. Čeští stavové i větší část duchovenstva a měšťanstva začali jednat o získání nového panovníka. Návrhy směřovaly do Rakous, do Polska a především do Lucemburska.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama