Jan Lucemburský a jeho rodina

29. srpna 2007 v 14:32 |  Lucemburkové
Novým římským králem byl dne 27.11.1308 překvapivě zvolen vládce lucemburského vévodství Jindřich IV. Následující rok byl v Čechách korunován jako Jindřich VII.
Narodil se asi v rozmezí let 1262-1276 jako syn vévody Jindřicha III. a Beatrice dˇAvernes ve Valenciennes. Stal se přívržencem francouzského krále, na jehož dvoře byl vychováván a posléze oženěn s jeho neteří Markétou Brabantskou v roce 1292.
Byl mistrem v politické taktice, velmi bystrý, liboval si ve skvělém vystupování. Jeho velká osobní ctižádostivost byla vhodně korigována bystrým úsudkem. Historici shodně označují Jindřicha VII. za jednu z nejvýtečnějších hlav korunovaných římskou korunou. Avšak vládl jen krátce. Při výpravě do Itálie, kde získal titul římského císaře ( 29.7.1312), byl ve Florencii zaskočen těžkou malárií a zemřel ve svých 50 letech dne 24.8.1313.
10. srpna 1296 se Jindřichu VII. narodil syn Jan. Chlapci, který nakonec zůstal jediným mužským potomkem, se dostalo pečlivé výchovy, která se z části uskutečnila také na pařížském dvoře. Jako syn římského krále významně vzrostl jeho společenský status.
Za neblahé vlády Jindřicha Korutanského se právě k Jindřichu VII. začaly obracet zraky Čechů o pomoc s nadějí, že se jeho syn stane dědicem Přemyslovců a obnovitelem silné panovnické moci v Českém království. Jindřich VII. chtěl nejprve určit nového českého panovníka z titulu římského krále. Nakonec však dal své slovo Elišce Přemyslovně, která se měla stát českou královnou sňatkem s jeho synem Janem. Svatba 14letého Jana s 18letou Eliškou byla dohodnuta a v zemi zavládla slavnostní nálada. Dne 1.9.1310 byli snoubenci oddáni. A tak získalo české království Jana Lucemburského, v pořadí již desátého českého krále.
Jan Lucemburský měl ještě dvě sestry; Marii - budoucí královnu francouzskou a manželku francouzského krále Karla IV., na jejímž dvoře byl později vychován i syn Jana Lucemburského Václav. Ten zde po strýci přijal jméno Karel IV. Toto jméno používal až do své smrti. Druhá sestra Beatrix byla provdána za uherského krále Karla Roberta.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama